• Razem przez świat

      • Innowacja pedagogiczna - Razem przez świat
        • Innowacja pedagogiczna - Razem przez świat

        • 24.10.2022 14:23
        • W roku szkolnym 2022/23 klasa I B uczestniczy w projekcie edukacyjnym "Razem przez świat". Projekt „Razem przez świat” jest podróżą od domu rodzinnego poprzez klasę (grupę), szkołę, swoją miejscowość, ojczysty kraj, aż do Europy. Przeznaczony jest głównie dla najstarszych grup przedszkolnych oraz I etapu kształcenia ogólnego szkoły podstawowej, ale w projekcie mogą wziąć udział również starsi uczniowie.

        • Zakres innowacji:

          Adresatami innowacji są uczniowie klasy I B. Czas realizacji innowacji obejmuje 09.2022 r. do 06.2023 r. z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach np. zajęć dodatkowych, jako element godziny lekcyjnej, raz w tygodniu.

          Założenia projektu „Razem przez świat”

          Świat otwiera się nam jak książka. Trzeba tylko przewracać kartki. Nie wystarczy jednak tylko oglądać obrazki, ale trzeba zgłębiać jej treść. Poznawanie świata więc, to nie tylko „czytanie”, trzeba wchodzić z ludźmi w interakcje, uczestniczyć w życiu społecznym, znać normy i reguły postępowania, potrafić współpracować z innymi, uzgadniać wspólną drogę działania, przyjmować odpowiedzialność za wspólne działanie i jego efekty, tworzyć więzi z bliskimi, kolegami, przyjaciółmi, rodakami. Jesteśmy dziedzicami kultury i tradycji naszych przodków, należy umieć ją kontynuować. Najpierw jednak trzeba dobrze ją poznać. Współczesny świat dostarcza wielu sprzecznych wzorców, w których łatwo się pogubić.

          Dzieci w młodszym wieku szkolnym są otwarte na nowe doświadczenia i podatne na oddziaływania wychowawcze. Ucząc więc je, jak najwcześniej, wartości moralnych, kształtujemy lepszych ludzi, pozwalamy im zbudować mocny i prawy charakter. Dzięki nim będą stawiać sobie dobre cele i podejmować słuszne decyzje, będą bardziej wrażliwi na piękno i zagadki tego świata. Każdy z nas jest odrębną istotą i jedyną w swoim rodzaju. Każdy z nas posiada indywidualne cechy osobnicze, własny wygląd, własny system wartości życiowych oraz bardzo zróżnicowane postawy wobec otaczającego świata. Potrzebne są więc nam drogowskazy, które nauczą nas otwartości i tolerancji. Człowiek tolerancyjny bowiem (według H.Hamer1), to ktoś kto potrafi w pełni uszanować inne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje i nie dyskredytuje innych ludzi dlatego, że różnią się od niego kolorem skóry, wyglądem zewnętrznym, stanem zdrowia, miejscem zamieszkania czy sposobem bycia. Innymi słowy człowiek tolerancyjny jest pozbawiony uprzedzeń. Tolerancja jest postawą aktywną – wyrażeniem szacunku, zrozumienia i akceptacji dla inności oraz usiłowaniem zbudowania dobrych stosunków i chęcią współdziałania mimo istniejących różnic i rozbieżności.

          Głównym założeniem projektu „Razem przez świat” jest właśnie budowanie pozytywnych więzi z innymi ludźmi poprzez wszechstronny rozwój osobowości, który pomoże nie tylko w zrozumieniu siebie i innych, ale także w poznawaniu świata i jego kultury. W projekcie duży nacisk kładzie się również na odnajdywanie, poprzez poznanie społeczności rodzinnej, lokalnej, narodowej, państwowej i europejskiej, swojego miejsca w świecie. Wszyscy jednak jesteśmy istotami społecznymi. Nasze działania i myślenie muszą mieć również charakter społeczny. Dzieci muszą się nauczyć brać pod uwagę nie tylko to, co same myślą, ale również co myślą inni. Im lepiej dziecko zrozumie własne emocje, tym lepiej zrozumie emocje innych i tym większe będzie prawdopodobieństwo, że w przyszłości z powodzeniem będzie nawiązywać kontakty. Im więcej ma wiary w siebie, tym łatwiej rozwiązuje problemy i działa twórczo. Kiedy wiele rzeczy robi się wspólnie, łatwiej nawiązywać przyjaźnie i łatwiej osiągnąć sukces.

          Zajęcia w ramach projektu pozwolą wszystkim dzieciom, niezależnie od płci, czy stanu zdrowia, nie tylko być koło siebie, ale być razem, czuć się bezpiecznie, wspólnie przeżywać radości i smutki, współpracować, negocjować, dzielić się zadaniami w grupie, odnosić sukcesy na miarę swoich możliwości. Jednocześnie poprzez wychowanie patriotyczne i europejskie będzie można przygotować dzieci do bycia odpowiedzialnymi obywatelami, znającymi swój kraj i kontynent, którzy szanować będą drugiego człowieka i jego prawa oraz aktywnie włączać się w życie wspólnoty państwowej, europejskiej i ogólnoludzkiej.

        • Wróć do listy artykułów