• Ekologicznie i bezpiecznie

• O Innowacji

• Edukacja wczesnoszkolna to pierwszy etap kształcenia szkolnego, którego zadaniem jest wszechstronny rozwój osobowości dziecka. Dziecko w tym wieku jest ciekawe świata, który je otacza. Okres ten cechuje szczególnie wielka plastyczność psychiki dziecka, wyrabiają się pewne nawyki, dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z naturą, wiedza o stanie naszego środowiska oraz zagrożeniach jakie niesie ze sobą współczesna cywilizacja. Dbałość o świat, w którym żyjemy łączy się z dbałością o zdrowie. W edukacji dzieci młodszych akcent powinien być położony nie tylko na wiedzę o zdrowiu i sposobach jego ochrony, ale również dostarczaniu dzieciom argumentów, które świadczą o korzyściach płynących z dbania o własne zdrowie. W ten sposób dziecko samo lub z pomocą dorosłych podejmie działania prozdrowotne w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Należy także wdrażać dzieci do rozpoznawania sytuacji zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu oraz wyrabiać umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Cele główne innowacji:

• popularyzacja wiedzy z edukacji ekologicznej w klasach I – III

• zwrócenie uwagi i uwrażliwienie uczniów na wartość otaczającego je środowiska przyrodniczego.

• rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji, doświadczeń i wnioskowania.

• uwrażliwienie na konieczność ochrony środowiska naturalnego.

• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie oraz zdrowie i bezpieczeństwo

• najbliższych.

Cele szczegółowe:

• dostrzeganie zmian w otaczającym środowisku

• budzenie zainteresowań zjawiskami przyrodniczymi (dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych)

• rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji, doświadczeń, wnioskowania, uogólniania

• wdrażanie do nabywania umiejętności planowania i przeprowadzania prostych doświadczeń przyrodniczych

• wdrażanie do twórczego myślenia

• doskonalenie umiejętności manualnych i plastycznych

• rozbudzenie wrażliwości i potrzeby kontaktu z przyrodą.

• wyrabianie szacunku dla przyrody i jej piękna.

• zwiększenie i rozszerzenie wiedzy o zdrowiu.

• zachęcanie do wyboru zdrowego stylu życia.

• stwarzanie możliwości przekształcenia biernych postaw na aktywnych uczestników, inicjatorów działań na rzecz własnego zdrowia i najbliższego środowiska.

• wdrażanie do twórczego myślenia.

• rozwijanie umiejętności obserwowania środowiska oraz gromadzenia informacji o nim.

• rozwijanie refleksji nad tym, jak żyjemy, jak działamy i jakie są skutki naszej działalności dla środowiska.

• włączenie rodziny, środowiska lokalnego w działania proekologiczne i prozdrowotne.

• wykorzystanie naturalnej ciekawości świata dzieci dla rozwijania trwałych zainteresowań przyrodniczych.

• wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie

• rozwijanie odpowiedzialności za pracę własną i całej grupy

• rozwijanie postaw samodzielności i kreatywności

• ciekawe i pożyteczne spędzanie wolnego czasu

Metody pracy:

• praktyczne:zajęcia w terenie, ćwiczenia, uprawa (ogródek na parapecie), wystawy prac,

• podające: pogadanki,

• badawcze i poszukujące,

• aktywizujące: drama, inscenizacja, burza mózgów,

• oglądowe: pokaz, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Formy pracy:

• wycieczki i zajęcia w terenie,

• gry i zabawy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej,

• zajęcia z zastosowaniem aktywnych metod pracy,

• zajęcia prowadzone przez zaproszonych gości,

• udział w inscenizacjach,

• wykonywanie prac plastyczno -technicznych.

Harmonogram

Poszczególne tematy ogólne to kolejne kroki prowadzące do celu, ukrytego pod hasłem roku.
            Hasło roku szkolnego 2021/2022- "Jesteśmy wrażliwi"

• Jak różnorodny jest świat przyrody - z daleka i z bliska oglądamy przyrodę-rozpoznawanie drzew, ślady i tropy zwierząt, ptasie gniazda

• Poznajemy przyrodę razem z mieszkańcami lasu- rozpoznajemy charakterystyczne oznaki różnych pór roku - pora roku w lesie i na łące, podglądamy ptaki, co słychać w świecie owadów

• Zioła i chwasty - czyli leki z zielonej apteki. - poznajemy rośliny i organizmy żywe, które spotykamy na łące.

Hasło roku szkolnego 2022/2023-"Zdobywamy wiedzę" - blok zajęć dla klasy II

• Mały świat pod naszymi stopami.

• Po co nam kwiaty?

• Na kolorowym dywanie, czyli spotkanie z mieszkańcami łąki

Hasło roku szkolnego 2023/2024 -"Chronimy przyrodę we własnym otoczeniu"

• Nasi skrzydlaci przyjaciele.

• Poznajemy mieszkańców rzek i jezior.

• Las to nie tylko drzewa.