• Naukowy Zawrót Głowy

• ABC TORUNIA _ 18 maja 2019r.

• 22.05.2019 07:24
        • Wizyta w Toruniu rozpoczęła się od spotkania uczestników projektu "Naukowy zawrót głowy" z Panem Damianem - Przewodnikiem, który oprowadzając nas uliczkami Starego Miasta opowiadał legendy, anegdoty i bardzo ciekawe historie związane z danym miejscem.
        • Uczestnicy projektu zobaczyli pomnik i dom wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, Ratusz oraz średniowieczną basztę – Krzywą Wieżę - sprawdzając się - stając przy niej plecami opartymi o mur i wyciągniętymi do przodu rękami.

Ciekawym zajęciem było poszukiwanie Aniołów na murach miasta, z racji tego, że Anioł jest elementem herbu Torunia

Doskonałą lekcją historii w plenerze okazały się wspaniale zachowane ruiny zamku Krzyżackiego. Zostaliśmy oprowadzeni ciekawą trasą do zwiedzania z zaskakującymi wnętrzami - ciekawostką okazała się urządzona w podziemiach ekspozycja z duchami i strachami.

Ogromną popularnością, nie tylko wśród dzieci, cieszył się Pomnik flisaka z żabkami, które należy pogłaskać i pomyśleć życzenie, a na pewno się spełni. Dzieci zafascynowały się legendą o Filutku oraz legendą o Osiołku.

Doskonałą lekcją przyrody okazała się wizyta w Ogrodzie zoobotanicznym.  Pan Przewodnik opowiadając ciekawostki wzbogacił wiedzę dzieci przekazując wiadomości na temat isrnienia roślinności i dzikich zwierząt występujących w różnych rejonach świata.

Miłym akcentem wycieczki był seans w Planetarium pt. „Mój kumpel Niko" - przygodowa opowieść o młodym Mikołaju Koperniku, który fascynował się niebem, gwiazdami i Kosmosem. Uczestnicy projektu "Naukowy zawrót głowy" wraz z młodym Mikołajem wzięli udział w wirtualnym poznaniu Kosmosu. Mogli obserwować fazy Księżyca, przelot komety nad dachami Torunia i deszcze meteorów oraz zjawiska zaćmienia Słońca. Dowiedzieć się o niezgodnościach istniejących w kalendarzu. Patrząc na kopułę rozgwieżdżonego nieba, zapoznali się z gwiazdozbiorami: Wielkiego Wozu, Lwa, Herkulesa, Smoka, Hydry. Poznali również znaki zodiakalne Bliźniąt, Byka czy Raka. Rozgwieżdżona kopuła Planetarium oraz przejmująca muzyka w tle spowodowały, że wszyscy mogli poczuć się bohaterami tego seansu. Seans zrobił na uczestnikach ogromne wrażenie.

Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w Muzeum Piernika. Wspaniałą podróż z piernikiem rozpoczęliśmy od własnoręcznie wykonanych pierników, które stały się pamiątką wizyty w Toruniu. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „Katarzynki”. Poznali przyprawy i produkty używane do wyrobu pierników m.in. goździki, anyż, kardamon, miód, mąkę. Dowiedzieli się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski. Miłym akcentem wizyty w Muzeum Piernika była możliwość posmakowania pierniczków.

Wycieczka poszerzyła wiedzę dzieci na temat piernika, Kosmosu i wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika oraz umożliwiła poznanie zabytkowych obiektów oraz legend pięknego Torunia. Uczestnicy projektu wrócili do domu pełni niezapomnianych wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi. Zakupione pamiątki będą przypominały im ten mile spędzony czas.