Standardy ochrony małoletnich
- 21.01.2025 18:13
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. 2023 poz. 1606) określiła warunki skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy. Wprowadzone zmiany wskazują na potrzebę opracowania jasnych i spójnych standardów postępowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich.
„Standardy ochrony małoletnich” są jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
i stanowią formę zabezpieczenia ich praw. Należy je traktować jako jedno
z narzędzi wzmacniających i ułatwiających skuteczniejszą ochronę uczniów przed krzywdzeniem.W konstruowaniu „Standardów ochrony małoletnich” przyjęto następujące założenia:
- w Publicznej Szkole Podstawowej w Gronowie Górnym nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich,
- wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy w przedszkolu, szkole lub przemocy domowej,
- podejmowane w naszej placówce postępowania nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka, praw ucznia określonych w statucie szkoły oraz bezpieczeństwa danych osobowych,
- małoletni wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi
i rówieśnikami, - małoletni wiedzą, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych i czynią to mając świadomość skuteczności podejmowanych
w szkole działań, - rodzice poszerzają wiedzę i umiejętności o metodach wychowania dziecka bez stosowania przemocy oraz potrafią je uczyć zasad bezpieczeństwa.
Ponadto przyjęto, że:
- prowadzone w Publicznej Szkole Podstawowej w Gronowie Górnym postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletnich jest zorganizowane w sposób zapewniający im skuteczną ochronę,
- działania podejmowane w ramach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem są dokumentowane oraz monitorowane i poddawane okresowej weryfikacji przy udziale wszystkich zainteresowanych podmiotów.
Uwzględniając powyższe założenia niniejszy dokument określa zatem standardy ochrony małoletnich, stanowiące zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska w szkole.
UWAGA-WAŻNE!!!
Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest osobą doznającą przemocy domowej, nie wstydź się prosić o pomoc. Wezwij Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Prawo stoi po Twojej stronie!
Masz prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej do Prokuratury, Policji lub Żandarmerii Wojskowej.
Możesz także zwrócić się po pomoc do podmiotów i organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.
Pomogą Ci:
■Ośrodki pomocy społecznej – w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych.
■Powiatowe centra pomocy rodzinie – w zakresie prawnym, socjalnym, terapeutycznym lub udzielą informacji na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w Twojej miejscowości.
■Ośrodki interwencji kryzysowej i Ośrodki wsparcia – zapewniając schronienie Tobie i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, udzielą Ci pomocy i wsparcia w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, a także opracują plan pomocy.
■Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej – zapewniając bezpłatne całodobowe schronienie Tobie i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, oraz udzielą Ci kompleksowej, specjalistycznej pomocy w zakresie interwencyjnym, terapeutyczno-wspomagającym oraz potrzeb bytowych.
■ Okręgowe ośrodki i lokalne punkty działające w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – zapewniając profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną i materialną.
■Sądy opiekuńcze – w sprawach opiekuńczych i alimentacyjnych.
■Placówki ochrony zdrowia – np. uzyskać zaświadczenie lekarskie
o doznanych obrażeniach.■ Komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – podejmując działania wobec osoby nadużywającej alkoholu.
■Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej – w zakresie uzyskania pomocy prawnej.
Możesz zadzwonić do:
- Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 12 00 02 (linia całodobowa i bezpłatna), w poniedziałki w godz. 1800–2200 można rozmawiać z konsultantem w języku angielskim, a we wtorki w godz. 1800–2200 w języku rosyjskim.
Dyżur prawny (22) 666 28 50 (linia płatna, czynna
w poniedziałek i wtorek w godzinach 1700–2100) oraz tel. 800 12 00 02 (linia bezpłatna, czynna w środę w godzinach 1800–2200).
Poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info.
Członkowie rodzin z problemem przemocy i problemem alkoholowym mogą skonsultować się także przez SKYPE: pogotowie.niebieska.linia ze specjalistą z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – konsultanci posługują się językiem migowym.
- Ogólnokrajowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900 przez całą dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną,
a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Możliwe
są konsultacje w językach obcych oraz w języku migowym. - Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej
nr 800 120 226 (linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynna codziennie w godzinach od 930 do 1530, od godz. 1530 do 930 włączony jest automat).
W razie pytań i wątpliwości proszę zgłosić się do wychowawcy, psychologa, pedagoga lub Dyrektora w naszej placówce.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły
- Więcej szacunku dla młodego wizerunkuPublikowanie zdjęć i nagrań z wizerunkami dzieci i młodzieży stało się jedną z najczęściej poruszanych kwestii w ostatnich miesiącach. Wizerunek młodych osób to dobro osobiste oraz dane osobowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ochronie. Dlatego też, rozpowszechniając taki materiał w imieniu dzieci, należy postępować wyjątkowo rozważnie. Aby zwrócić uwagę na tę ważną kwestię, rozpoczęliśmy ogólnopolską kampanię „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, mającą na celu podkreślenie fundamentalnego znaczenia ochrony wizerunku młodych ludzi w internecie – w trosce o ich bezpieczeństwo, prywatność oraz poszanowanie ich praw.
- Polityka ochrony małoletnich przed krzywdzeniemPublikowanie zdjęć i nagrań z wizerunkami dzieci i młodzieży stało się jedną z najczęściej poruszanych kwestii w ostatnich miesiącach. Wizerunek młodych osób to dobro osobiste oraz dane osobowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ochronie. Dlatego też, rozpowszechniając taki materiał w imieniu dzieci, należy postępować wyjątkowo rozważnie. Aby zwrócić uwagę na tę ważną kwestię, rozpoczęliśmy ogólnopolską kampanię „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, mającą na celu podkreślenie fundamentalnego znaczenia ochrony wizerunku młodych ludzi w internecie – w trosce o ich bezpieczeństwo, prywatność oraz poszanowanie ich praw.
- Standardy ochrony małoletnichPublikowanie zdjęć i nagrań z wizerunkami dzieci i młodzieży stało się jedną z najczęściej poruszanych kwestii w ostatnich miesiącach. Wizerunek młodych osób to dobro osobiste oraz dane osobowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ochronie. Dlatego też, rozpowszechniając taki materiał w imieniu dzieci, należy postępować wyjątkowo rozważnie. Aby zwrócić uwagę na tę ważną kwestię, rozpoczęliśmy ogólnopolską kampanię „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, mającą na celu podkreślenie fundamentalnego znaczenia ochrony wizerunku młodych ludzi w internecie – w trosce o ich bezpieczeństwo, prywatność oraz poszanowanie ich praw.
- Dla rodziców i opiekunówPublikowanie zdjęć i nagrań z wizerunkami dzieci i młodzieży stało się jedną z najczęściej poruszanych kwestii w ostatnich miesiącach. Wizerunek młodych osób to dobro osobiste oraz dane osobowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ochronie. Dlatego też, rozpowszechniając taki materiał w imieniu dzieci, należy postępować wyjątkowo rozważnie. Aby zwrócić uwagę na tę ważną kwestię, rozpoczęliśmy ogólnopolską kampanię „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, mającą na celu podkreślenie fundamentalnego znaczenia ochrony wizerunku młodych ludzi w internecie – w trosce o ich bezpieczeństwo, prywatność oraz poszanowanie ich praw.