Zadanie 1.2 Zdobywanie wiedzy
19.03.2024 13:31Opis przeprowadzonych zajęć i przedstawienie głównych tez wykładu w punktach.
5 marca p. Asia przeprowadziła z nami zajęcia pt. "Kuszenia starym jabłkiem”
Rozmawialiśmy na temat:
- ochrony tradycji lokalnych
- rodzajach drzew owocowych
- wyboru terenu pod sad, jak go przygotować
- poznaliśmy historię sadownictwa w Polsce
- oglądaliśmy grafiki zdjęć jabłonek
- rozwiązaliśmy w grupach rebusy sadownicze, krzyżówki, zagadki
- oglądaliśmy filmiki dotyczące jabłek z własnego sadu a tymi ze sklepu .Tezy z lekcji :
- ważne jest naturalne prowadzenie sadu bez środków chemicznych
- należy stosować stare sprawdzone metody
- posadzimy w naszym sadzie odporne odmiany jabłoni dostosowane do polskich warunków
- sad jest potrzebny społeczności szkolnej
- ważne jest zachowanie różnorodności biologicznej Polski
- promocja zdrowego stylu życia wśród uczniów społeczności lokalnej
- pielęgnujemy tradycje
7 marca odbyło się spotkanie naszej pani opiekun z p. ekspertem p. Sylwią ze szkółki roślin owocowych Gursztyn., która zajmuje się produkcją i sprzedażą drzewek i krzewów owocowych w pojemnikach i z gołym korzeniem w bardzo szerokim asortymencie gatunkowym i odmianowym. Pani Sylwia pokazała swoją szkółkę drzewek i opowiedziała o podstawowych zasadach sadzenia drzewek. Zdradziła tajniki dotyczące uprawy drzewek jak również pomogła nam wybrać drzewka do naszego sadu. Przedstawienie innych źródeł wiedzy z których korzystaliśmy do tej pory:
1. Jak założyć sad?:
https://www.kalendarzrolnikow.pl/3584/zakladamy-przydomowy-sad-owocowyhttps://www.kalendarzrolnikow.pl/10594/jak-zalozyc-i-prowadzic-ekologiczny-sad
2.Odmiany jabłoni
Spotkanie z ekspertem :7 marca odbylo sie spotkanie z ekspertem.
Ciekawostki o drzewach owocowych:
1. Drzewa owocowe mozna posadzic przy murach , pomysł ten wymyślili średniowieczni zakonnicy. To był sposób na uprawę drzew na małej powierzchni, w ogrodach klasztornych otoczonych murami. Mury w dzien sa ogrzewane przez słonce co daje cieplo, dlatego moga rosnac tam np. brzoskwinie.
2. Jabłonie to najdłuzej uprawiane przez człowieka rosliny uzytkowe. Poczatek ich uprawy siega okresu neolitu.
3. Jabłko może być składnikiem diety odchudzającej – nie tylko dobrze wpływa na układ pokarmowy, ale przede wszystkim nie tuczy, bo zawiera jedynie ok. 130 kcal.
Opis spotkania z ekspertem wspierającą zespół doświadczeniem:- https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/jablonie/
Przeglądaliśmy też strony sklepów internetowych w poszukiwaniu cen interesujących nas odmian drzewek, szczególnie te polecane na stronie tradycyjny sad.pl
- https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/jablonie/
ETAP I – ROZMAWIAMY O SADZIE
19.03.2024 13:15Zadanie 1.1 Budowanie zespołu
Opiekunem grupy jest p. Joanna Kurowska,która jest opiekunem samorządu uczniowskiego.Ulubioną czynnością pani Joanny jest praca z dziećmi, muzyka.
Nasz zespół:-
Jan Adamski, interesuje się informatyką, komputerami.
-
Julia Adamkowska, fanka Tik Toka interesuje się filmem,muzyką.
-
Zofia Bruzdewicz, która kocha język polski lubi zwierzęta,uwielbia też jeździć na rowerze i rolkach.
-
Szymon Kowalski, interesuje się piłką nożną,bieganiem,sportem,jazdą na rowerze,graniem w gry komputerowe.
-
Wiktoria Bąk bardzo lubi jeździć na rolkach i na rowerze.
-
Malwina Marcińczuk lubi koty,przyrodę,naturę.
-
Hanna Bumbul lubi robić zdjęcia lubi plastykę i przyrodę.
-
Ignacy Wojtyna lubi rysować bardzo pandy,przyrodę.
-
Michał Demkowicz lubi rysować i przyrodę.
-
Przemysław Balana lubi w-f, j.polski, przyrodę i ogrodnictwo.
O projekcie dowiedzieliśmy się od opiekuna samorządu p.Asi. Nasz zespół składa się z 10 osób są to uczniowie klas 4. Zespół powstał 28 lutego. Pani Asia znalazła informację dotyczącą projektu na swojej skrzynce mailowej. Zapoznała się z tym projektem,organizowanym przez FBOŚ i zaproponowała nam przystąpienie do niego. Na wspólnej lekcji p. Asia opowiedziała nam o konkursie i za naszą zgodą włączyła nas do realizacji tego projektu. Stworzyliśmy zgraną drużynę, która lubi przyrodę interesuje się ekologią i nie boi sięwyzwań. Pierwsze zadanie polegało na wymyśleniu nazwy dla naszej ekipy. Było to bardzo trudne zadanie, ale po wspólnym ustaleniu nasza grupa przyjęła nazwę "Sadowe Dzieciaki”. Naszym wspólnym celem jest założyć sad rodziny. Będzie on miał lokalizację na terenie naszej szkoły. Nasz sad będzie wspaniałym miejscem na np. pikniki. Będzie też promował tradycyjne odmiany drzew owocowych, bez stosowania oprysków i tym samym zdrowe odżywianie.
Podziału ról w zespole: aby grupa prężnie działała podzieliliśmy się na grupy wg.naszych talentów, zainteresowań: pisarze:Zofia, Szymon, informatycy:Jan i Julia, malarze:Hanna, Malwina,Wiktoria,Ignacy, fotograf Marcelina, Przemek. Pisarze zajmują się pisaniem raportów, układaniem tekstów na plakaty promujące, malarze wykonaniem logo oraz plastyczną oprawą plakatów, informatycy zapisem. Opiekun nadzoruje całość i przeprowadza lekcje dostarczające wiedzy na temat sadownictwa. Wspólnie pracujemy nad promocją projektu prezentując naszą wiedzę kolegom i koleżankom z innych klas, rodzicom, nauczycielom oraz lokalnej społeczności podczas apeli.-
O projekcie
08.03.2024 08:42„TRADYCYJNY SAD” jest ogólnopolskim konkursem grantowym, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych.
Konkurs jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym zdobędziecie wiedzę potrzebną do założenia minisadu. W drugim wykorzystacie ją w praktyce.
120 zespołów konkursowych, z najwyższymi wynikami z pierwszego etapu, otrzyma granty na zakup drzewek owocowych tradycyjnych odmian.
Cele:
Działania prowadzone w ramach niniejszego projektu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce. Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew owocowych starych odmian oraz zwiększenie różnorodności biologicznej w Polsce.